Az egyetem tv youtube csatornájának vendégeként tíz olyan csillagászati kérdést igyekeztem röviden megválaszolni, amely sokak fantáziáját megmozgatja. Valóban végtelen az Univerzum? Honnan és hova tágul?
A szegedi egyetem tv Választár műsorában a meghívott kutatóknak tíz, a szakmájukhoz kapcsolódó kérdésre kell tömören és közérthetően válaszolni (a két kritérium közül az egyikkel mind a mai napig hadilábon állok…). A videó címében is szereplő kérdésre például csak olyan kacifántosan sikerült válaszolnom, hogy azzal már a vágónak kellett elbánnia… szóval igen, jelen ismereteink szerint valóban úgy tűnik, hogy végtelen az Univerzum.
A körülményeknek megfelelően a csillagász a kanapé kényelméből válaszolt.
A tíz kérdésből hetet előre elküldtek a szerkesztők, három viszont meglepetésszerű volt. Közös tulajdonságuk pedig, hogy nem szigorúan szakmai témákra vonatkoztak, hanem az űrkutatás és a csillagászat (sőt, a kozmológia) területéről szemezgetnek olyan témákat, amely mindenkit érdekelhet. (Kivéve a tízest. A tízes nem fog mindenkit érdekelni.)
1. Mik pontosan a fekete lyukak és mi van bennük?
2. Mik pontosan a hullócsillagok?
3. Mi történne, ha űrruha nélkül kikerülnénk a világűrbe?
4. Elképzelhető, hogy léteznek idegenek, csak szándékosan nem akarják felvenni velünk a kapcsolatot? (Én speciel megérteném az aggályaikat.)
5. Mi volt az Ősrobbanás előtt?
6. Bolygó-e a Plútó, és miért vannak viták körülötte? (Ha hosszú ‘ú’-val írod, akkor igen.)
7. Megtörténik-e valaha is, hogy a Naprendszer összes bolygója felsorakozik egy vonalba?
8. Mi a sötét anyag, és létezik-e valójában?
9. Az Univerzum valóban végtelen? Honnan és hova tágul? (Hé, ez valójában két kérdés volt!)
10. Mi az összefüggés az asztrológia és asztronómia között?
Köszönet a meghívásért!
Ha tetszett a bejegyzés, látogass el a Csillagvizsgáló Facebook oldalára is, ahol napi rendszerességgel találhatsz csillagászati és űrkutatási híreket, látványos felvételeket és egyéb aktualitásokat – tudományról és science fiction-ről egyaránt.