Februárban három szonda is érkezett a vörös bolygóhoz, podcastünk harmadik adásának idejére a Perseverance pedig már le is szállt a Jezero-kráterben. A Mars gépesített meghódítása azonban nem most kezdődött; a ’70-es évektől tucatnyi űrszonda, leszállóegység és rover tanulmányozta a bolygó felszínét, légkörét, történetét és immáron az esetleges élet nyomait is. Beszélgetésünk során végigvettük a legérdekesebb küldetéseket a szovjet csoszogó robottól egészen a Perseverance landolásáig, sőt, kicsit a Mars-kutatás jövőjébe is betekintünk.
Az idők szavára hallgatva (és a podcast eredeti jelentéséhez hűen) immáron tisztán audio-formátumban is elérhető a műsor az anchor.fm, valamint a Spotify plaformjain.
Aki pedig a vizuális élményre információkra is kíváncsi, az alábbi youtube-linken nézheti vissza a marsi adásunk szerkesztett (ám még így is 100 perces) verzióját:
A héten pedig már érkezik az Androméda Webcast következő epizódja: péntek este 20:00-tól a földönkívüli élet kereséséről fogunk beszélgetni, ám némi csavarral. Azon felfedezésekről lesz ugyanis szó, amelyek kapcsán akárcsak félig is komoly opcióként felmerült az idegen élet (vagy egyenesen civilizáció) jelenléte: az első pulzártól megfigyelésétől egészen az intersztelláris térből érkező Oumuamua látogatásáig. További információkat az esemény facebook-oldalán találhattok.
Ha nem tudod élőben követni a beszélgetésünket, akkor sem maradsz le semmiről, a beszélgetés szerkesztett változata ugyanígy fel fog kerülni hamarosan a Chillagász youtube-csatornára, illetve a fenti podcast platformokra.
Ha tetszett a bejegyzés, látogass el a Csillagvizsgáló Facebook oldalára is, ahol napi rendszerességgel találhatsz csillagászati és űrkutatási híreket, látványos felvételeket és egyéb aktualitásokat – tudományról és science fictionről egyaránt.