Az éjszakai égboltot kémlelő szemek mind gyakrabban pillanthatnak meg több tucat libasorban vonuló fénypontot az égen. A SpaceX Starlink-műholdjai ezzel a látványos jelenséggel vonultak be a köztudatba; a Elon Musk cége mellett azonban már az Amazon, a OneWeb és több más társaság is építgeti a saját flottáját. Kevésbé közismert azonban, hogy milyen globális hatásai lehetnek a sok tízezer műholdból felépülő megakonstellációknak. Realitás-e, hogy éveken belül gyökeresen meg fog változni az égbolt nyugodt képe? Van-e félnivalójuk az amatőrcsillagászat szerelmeseinek? Mit fognak kezdeni a kutatók a csillagászati felvételeken a műholdak által húzott fényes csíkokkal? És mi lesz a Föld körül megnövekedett műholdforgalommal? Mindezen kérdésekre igyekszünk csillagászati és űrkutatási szempontból egyaránt objektív válaszokat adni az Androméda Webcast következő adásában.
Az Androméda Webcast műsorai tisztán audio-formátumban is elérhetőek
Spotify-on és a főbb podcast-platformokon.
A képanyaggal és heves gesztikulációkkal megtámogatott röpke két órás videót pedig itt találjátok:
(Igen, a hang még mindig vacak. A tanulság az, hogy ha már van egy mikrofonod, érdemes elolvasni a leírását. 🙂
A héten pedig már érkezik a következő Androméda webcast epizód, amelyet elsősorban azoknak ajánlunk, akik még csak ismerkednek az éjszakai égbolt észlelésével. Alapfogalmak, praktikus tanácsok és tippek – mindezt látványos képekkel megtámogatva, élőben a Chillagász youtube-csatornán.
Ha tetszett a bejegyzés, látogass el a Csillagvizsgáló Facebook oldalára is, ahol napi rendszerességgel találhatsz csillagászati és űrkutatási híreket, látványos felvételeket és egyéb aktualitásokat – tudományról és science fictionről egyaránt.