Augusztus 10-16. között várunk mindenkit a csillagos égbolt alá, hogy együtt fedezzük fel az éjszakai égbolt csodáit.
Középpontban a távcső. (Kép: Kelemen Tamás)
A csillagászat sok szempontból szerencsés tudomány. Nem csak a Világűr objektumait jellemző elképesztő méretek, energiák és kihívást jelentő rejtélyeik miatt, hanem mert hasonlóan elképesztő látvánnyal ajándékozza meg az egyszeri szemlélőt. Ha pedig mindezt a saját szemünkkel tapasztalhatjuk meg, az élmény garantált.
Idén augusztusban különlegesen jó alkalom nyílik arra, hogy részesei legyünk ennek az élménynek, ugyanis nem csak bolygó-parádé és szemetgyönyörködtető mélyég-objektumok, de a Perszeidák hullócsillagzápora is színesítik majd az éjszakákat.
Egy képen (alulról felfelé egy vonalban) a Hold, a Vénusz, a Mars és a Jupiter, a kép közepén pedig épp egy hullócsillag suhan át – ha ilyen tumultusra nem is, hasonlóra lehet számítani augusztusban. (Kép: Babak Tafreshi)
Ilyen remek időszakokban amatőrök és profik egyaránt távcsövet ragadnak, hogy saját maguk vizsgálhassák a csillagos égboltot vagy, amennyiben lehetséges, mások számára is megmutathassák azt. A számos kisebb-nagyobb rendezvény rendre sokakat mozgat meg a helyi csillagvizsgálókban. A tapasztalat ugyanakkor azt mutatja, hogy sokakhoz sajnos el sem jut ezen események híre, pedig jelentős igény lenne a csillagászati észlelésekre. Ebből az okból kifolyólag indítjuk útjára kezdeményezésünket, amelynek címe “Egy hét a csillagok alatt”.
A kezdeményezés fő célja, hogy minél többen élhessék át a csillagászati megfigyelések élményét.
A következő napokban egy programsorozatban gyűjtjük össze az említett hét folyamán megrendezésre kerülő csillagászati eseményeket, hogy aztán minél szélesebb körhöz juttassuk el ezek hírét. Az egyes programokról pedig a Blogon kedvcsinálókat is olvashattok majd. Ilyen módon remélhetőleg olyanokat is ki tudunk csalogatni a csillagos égbolt alá, akiket egyébként nem érnek el a tudománynépszerűsítő események — vagy éppen olyanok kapnak kedvet a közösségi csillagászkodáshoz, akik eddig egyedül szemlélték a csillagokat.
Programok az egész országban, akár nyaralás idejére is – kattints a képre a nagyított verzióért.
Augusztus 10. és 16. között tehát csillagvizsgálók és amatőrcsillagászok, egyesületek és szakkörök országszerte várják majd programjaikkal az érdeklődőket a csillagos ég alatt. Többek között:
- Balaton Csillagvizsgáló, Balatonfűzfő
- Bakonyi Csillagászati Egyesület, Pénzesgyőr
- Bátorligeti-Gemini Csillagászati Egyesület, Nyíregyháza / Bátorliget
- Chillagász youtube-csatorna, Budapest*
- Csenki István, amatőrcsillagász, Százhalombatta
- Dr. Ádám György amatőrcsillagász, Balassagyarmat
- Égbolt.hu, Malomsok
- Gothard Jenő Csillagászati Egyesület, Szombathely
- GÖNCÖLSZEKÉR Csillagászati Szakkör, Gyöngyöstarján
- Gravitáció facebook oldal
- Hegyháti Csillagvizsgáló Alapítvány, Hegyhátsál
- Herkules Csillagvizsgáló, Hajdúhadház
- Kiss György Csillagda, Nagyszénás
- Kocsis Antal, amatőrcsillagász, Tagyon
- MCSE Bácskai Helyi Csoport, Baja
- MCSE Hajdúböszörményi Csoport, Debrecen / Hajdúböszörmény
- Pannon Csillagda, Bakonybél
- Polaris Csillagvizsgáló, Budapest
- Ruszkai Ákos, amatőrcsillagász, Gyál
- Specula Csillagvizsgáló, Eger
- Svábhegyi Csillagvizsgáló, Budapest
- Szabó Gyula Bemutató Csillagvizsgáló, Miskolc
- SzTE Bajai Obszervatóriuma, Baja
- TIT Posztoczky Károly Csillagvizsgáló és Múzeum, Tata
- TIT Uránia Bemutató Csillagvizsgáló és Kopernikusz-kör, Szolnok*
- Vega Csillagászati Egyesület, Zalaegerszeg
- Zselici Csillagpark, Zselickisfalud
A *-gal jelölt programok online közvetítésben tartják meg.
A fenti lista reményeink szerint még nem teljes, várjuk ugyanis mindazok jelentkezését, akik közelebb tudják hozni a csillagok és bolygók világát az érdeklődőkhöz. Ha rendelkezel távcsővel és szívesen osztanád meg az élményedet másokkal, írj nekünk itt vagy a [email protected] címre.
A csillagászati megfigyelés igazi közösségi élmény is lehet: MeTeor észlelőTábor, középpontban a Sarkcsillaggal. (Forrás: Magyar Csillagászati Egyesület)
Ha nem szeretnél lemaradni a programokról, érdemes ellátogatni az Egy hét a csillagok alatt facebook eseményére, a kezdeményezés oldalán pedig további hasznos tippeket, információkat találhattok hamarosan.
Reméljük minél többen találkozunk majd a csillagos égbolt alatt!